O projekcie

O projekcie


 

Projekt realizowany jest w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej ALMA (ang. Aim, Learn, Master, Achieve – mierz wysoko, ucz się, osiągaj biegłość, realizuj cele), której celem jest wspieranie aktywizacji zawodowej osób młodych (15-29 lat) należących do kategorii NEET (ang. not in employment, education or training), czyli biernych zawodowo i nieuczestniczących w żadnej formie kształcenia lub w szkoleniu. Inicjatywa ALMA umożliwia:

  • zdobycie doświadczenia pracy za granicą w oparciu o legalne zatrudnienie,
  • zdobycie doświadczenia pobytu w innym państwie członkowskim UE i poznanie jego atrakcji turystycznych,
  • podniesienie pewności siebie i określenie ścieżki rozwoju własnej kariery we współpracy z profesjonalnym doradcą zawodowym,
  • zwiększenie szans na znalezienie atrakcyjnej pracy dzięki udziałowi w intensywnym kursie języka angielskiego i kursach zawodowych,
  • zyskanie umiejętności tworzenia własnego CV i autoprezentacji podczas rozmowy o pracę.

 

Co otrzymasz w ramach projektu?


W ramach projektu bezpłatnie skorzystasz z indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowej.

 

1. Identyfikacji Twoich potrzeb:

  • Identyfikacja potrzeb zawodowych (3h) – przegląd Twoich kwalifikacji i kompetencji przez doradcę zawodowego podczas spotkań indywidualnych.
  • Identyfikacja potrzeb psychologicznych (3h) – sprawdzająca Twoją sytuację psychologiczną i potrzeby w zakresie pomocy, której rezultatem będzie wypracowanie realistycznej wizji samorozwoju.
  • Indywidualne wsparcie coachingowo-doradcze (4h) – sesje z coachem-doradcą zawodowym, których rezultatem będzie opracowanie Indywidualnego Planu Nauki i Rozwoju (IPNR), dostosowanego do Twoich potrzeb, umiejętności i kompetencji i obejmującego planowane działania, cele i zamierzone wyniki ścieżki rozwoju.

 

2. Intensywne przygotowanie do stażu zagranicznego:

  • Szkolenia językowe (40h) – nauka praktycznego języka obcego na podstawie oceny umiejętności językowych z Indywidualnego Planu Nauki i Rozwoju (IPNR).
  • Szkolenia zawodowe (80h) – prowadzone na podstawie IPNR i wymagane na stażu.
  • Szkolenia umiejętności praktycznych (60h) – 40h zajęć obejmujących kluczowe kompetencje społeczne na międzynarodowym i świętokrzyskim rynku pracy oraz 20h aspektów międzykulturowych.
  • Mentoring indywidualny (4h) – spotkania z coachem-doradcą zawodowym omawiające wymogi dotyczące pobytu za granicą, dostępnych opcji oraz zapewnienie poradnictwa zawodowego.

 

3. 2-miesięczny staż – praktyka zawodowa we Włoszech w branży gastronomiczno-hotelarskiej, połączona ze stałą obecnością mentora zagranicznego i zaplanowanymi spotkaniami z mentorem krajowym (2h) oraz kontynuacją szkoleń językowych (16h) i aktywnościami społeczno-kulturowymi.

 

4. Indywidualne wsparcie po odbyciu stażu w formie spotkań z doradcą (4h) – wsparcie i poradnictwo po odbyciu szkoleń i stażu w celu określenia rozwoju Twoich kompetencji oraz wykorzystania ich do wspierania kolejnych kroków w kształceniu, szkoleniu lub pracy.

 

Udział we wszystkich formach wsparcia oferowanych w ramach projektu jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają wszystkie koszty związane z wyjazdem na staż zagraniczny, w tym koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia. Dodatkowo osoby uczestniczące otrzymają stypendium szkoleniowe i kieszonkowe stażowe. Za pracę podczas stażu nie jest przewidziane wynagrodzenie.

Numer projektu:
FESW.10.03-IP.01-0014/24

Projekt realizowany jest w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej ALMA (ang. Aim, Learn, Master, Achieve – mierz wysoko, ucz się, osiągaj biegłość, realizuj cele), którego celem jest wspieranie aktywizacji zawodowej osób młodych (18-29 lat) należących do kategorii NEET (not in employment, education or training), tj. niepracujących (bezrobotnych lub biernych zawodowo), nie kształcących się (nieuczestniczących w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbujących obowiązek szkolny lub nauki), nie uczestniczących w żadnych szkoleniach.

Celem projektu, jak i całej inicjatywy ALMA jest podjęcie przez uczestników zatrudnienia, szkolenia zawodowego lub dalszego kształcenia. Będzie on realizowany poprzez przygotowanie 80 osób z kategorii NEET z województwa świętokrzyskiego (48 kobiet, 38 mężczyzn) do dwumiesięcznych staży zawodowych we Włoszech i zorganizowanie tych staży.

Wdrażanie projektu opiera się na współpracy Certes, jako lidera, z partnerem lokalnym - Fundacją „Lux Legis-Światło Prawa” z województwa świętokrzyskiego, i partnerem zagranicznym - włoską firmą szkoleniowo-doradczą Promimpresa Società Benefit S.R.L.

Zadania realizowane w ramach projektu:

I. Faza przygotowawcza:
- Identyfikacja potrzeb uczestników i wsparcie coachingowe/doradcze
- Intensywne przygotowanie do mobilności przez szkolenia językowe, zawodowe i praktyczne połączone z mentoringiem
II. Faza mobilności (dwumiesięczne staże zawodowe we Włoszech)
III. Faza podtrzymująca – indywidualne wsparcie mentoringowe uczestników po powrocie do kraju

Grupa docelowa:

Projekt skierowany jest do 80 osób w wieku 18-29 lat z województwa świętokrzyskiego, które są bezrobotne i należą do kategorii NEET (nie uczą się, nie pracują, nie uczestniczą w szkoleniach)

Planowane rezultaty projektu:

  • Podjęcie pracy przez co najmniej 32 osoby po opuszczeniu programu
  • Podjęcie kształcenia lub szkolenia przez co najmniej 22 osoby po opuszczeniu programu
  • Podniesienie kwalifikacji zawodowych przez co najmniej 60 osób

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 2 470 255,66 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 346 742,87 zł

#FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie